ممنوعیت فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا در مدارس آمریکا

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، سازمان آموزش و پرورش آمریکا به دنبال پیگیری‌های انجمن ملی معلمان، در نهایت حکم ممنوعیت مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در مدارس را صادر کرد. 

به گفته کارشناسان بهداشتی، یک نوشیدنی ۵۰۰ میلی‌گرمی دو برابر یک فنجان قهوه اسپرسو کافئین دارد و همین موضوع می‌تواند به هوش دانش‌آموزان آسیب بزند و مانع یادگیری مطالب آموزشی در آنها شود. 

معلمان آمریکایی باور دارند، مصرف این نوع نوشیدنی‌ها منجر به تضعیف حافظه دانش‌آموزان می‌شود و به علت در دسترس بودن آنها نیز دانش‌‌‌‌آموزان در مصرف آنها زیاده‌روی می‌کنند؛ به خصوص که قیمت آنها به نسبت یک بطری آب ارزان‌تر است.

اداره ایمنی مواد غذایی اروپا، حداکثر میزان مصرف کافئین برای کودکان در طی یک روز را ۱۰۵ میلی‌گرم اعلام کرده و این در حالیست که یک بطری نوشیدنی انرژی‌زا حاوی حداقل ۱۶۰ میلی‌گرم کافئین است و این عدد بسیار بالاتر از حد مجاز است. 

یکی از مقامات آموزش و پرورش آمریکا می‌گوید: «معلمان باور دارند که نتیجه عملکرد ضعیف دانش‌آموزان در کلاس درس و آزمون‌ها تا حد زیادی با مصرف این نوشیدنی‌ها ارتباط مستقیم دارد».

علاوه بر این، انجمن نوشیدنی‌های اروپا، مصرف نوشابه‌های گازدار را به عنوان یکی از علل اصلی چاقی کودکان زیر ۱۲ سال اعلام کرده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *