۹۵ درصد دانش‌آموزان بنگلادشی در معرض دود سیگار قرار دارند

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، بنگلادش استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی را در سال ۲۰۱۳ غیر قانونی اعلام کرد؛ با این حال بررسی‌ها نشان داده است، ۹۵ درصد دانش‌آموزان پایتخت این کشور در معرض دود سیگار قرار دارند. 

به گفته کارشناسان بهداشتی، افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند، در واقع در معرض ۷ هزار ماده شیمیایی مضر قرار دارند که منجر به بروز ۷۰ نوع سرطان می‌شود. 

علاوه بر این، دود سیگار کودکان و نوجوانان را بیش از بزرگسالان تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ زیرا ریه‌های آنها در حال رشد است و دود سیگار در ریه‌های آنها بیش از بزرگسالان نفوذ می‌کند. 

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، هر ساله ۶۰۰ هزار غیر سیگاری تنها به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار، جان خود را از دست می‌دهند؛ حدود ۱۶۵ هزار مورد از این مرگ و میرها در کودکان رخ می‌دهد و بیشتر به علت ابتلا به عفونت‌های تنفسی است. 

بر اساس نتایج به دست آمده از یک نظرسنجی، حدود ۴۵ درصد مردان بنگلادشی دخانیات استعمال می‌کنند؛ استعمال دخانیات در محل کار و وسایل حمل و نقل عمومی در کشور بنگلادش آزاد است و همین موضوع منجر شده تا تعداد کثیری از کودکان در معرض دود سیگار دست دوم قرار بگیرند. 

در سال‌های اخیر، تعداد مرگ و میر کودکان در بنگلادش کاهش یافته اما آمار کنونی نیز در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر غیر قابل قبول است.

کارشناسان بهداشتی باور دارند، برای افزایش آگاهی از آسیب‌های ناشی از قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار نیاز به تشکیل کمپین‌های آگاهی عمومی است؛ همچنین سازمان‌های غیر دولتی باید از جنبش‌های مردمی برای تغییر هنجارهای مصرف سیگار در جوامع حمایت کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *