مشکلات جدی ماکروویوها برای محیط زیست/ دی اکسیدکربن مایکروویوها معادل ۶٫۸ میلیون اتومبیل است

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، نتایج تازه‌ترین بررسی‌های محققان انگلیسی نشان داده است، مایکروویوهای سراسر قاره اروپا به اندازه حدود ۶٫۸ میلیون اتومبیل گاز دی اکسیدکربن تولید می‎‌کنند.

مایکروویوها در سراسر اتحادیه اروپا سالانه حدود ۹٫۴ تراوات در ساعت جریان برق مصرف می‌کنند که معادل الکتریسیته تولیدشده توسط سه نیروگاه بزرگ گازی در سال است.

بنابر داده‌های موجود، مایکروویوها بزرگ‌ترین درصد فروش وسایل گرمایشی مربوط به پخت و پز در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند؛ لذا مقامات کشورهای اروپایی تصمیم به مقابله با تأثیرات این وسیله گرفته‌اند. 

منتقدان می‌گویند: «مقایسه مایکروویوها با اتومبیل‌ها مانند مقایسه سیب و پرتقال با یکدیگر است».

محققان دانشگاه منچستر اولین تحقیق جامع خود را در زمینه اثرات زیست محیطی مایکروویوها انجام دادند و دریافتند، مایکروویوها سالانه ۷٫۷ میلیون تن دی اکسیدکربن در کشورهای اتحادیه اروپا منتشر می‌کنند؛ این میزان معادل گاز دی اکسیدکربن منتشرشده از ۶٫۸ میلیون اتومبیل در سال است.

مایکروویو‌ها در سراسر اتحادیه اروپا بیشترین استفاده را دارند و تعداد آنها تا سال ۲۰۲۰ به ۱۳۵ میلیون عدد خواهد رسید. 

کارشناسان باور دارند، مردم اروپا قبل از آنکه عمر مفید مایکروویوشان به پایان برسد، جدید آن را جایگزین می‌کنند و علت این موضوع تنها به «مدرن‌گرایی و لوکس‌گرایی» برمی‌گردد؛ در حالی‌که آنها از اثرات منفی وسیله برقی‌شان بر روی محیط زیست ناآگاه هستند و مسئولان مربوطه نیز برای کاهش مضرات این دستگاه هیچ قانونی مصوب نکرده‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *