امروز گفتمان ولایت فقیه در برابر گفتمان سلطه قرار دارد/محور هویت اسلام انقلابی به ولایت فقیه گره خورده است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صبح امروز (شنبه) در نشست خبری شنبه‌های انقلاب که در محل خبرگزاری فارس و با موضوع کارآمدی نظریه ولایت فقیه برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، رسانه‌ها و دانشگاه‌ها وظیفه سنگینی در تحلیل ۴۰ سالگی انقلاب دارند و باید مسائل مختلف از جمله دستاوردهای انقلاب و حتی نقاط ضعف در یک فضای آزاد و آزاداندیشی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. 

وی افزود: اساساً ولایت فقیه فراتر از یک نظریه سیاسی یا یک بحث مدیریتی است، در حقیقت محور هویت انقلاب اسلامی امروز به ولایت فقیه گره خورده است، خط متمایز‌کننده، اندیشه‌ای بین اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی در عنصر ولایت فقیه است. 

ذوعلم تصریح کرد: ایران مستقل، امروز که به آن نقطه عظمت دست یافته به خاطر ولایت فقیه است، ما در ۱۵۰ سال گذشته تاریخ کشورمان یک چالش اساسی بین دو عنصر پیشرفت و مدیریت داشتیم، افرادی بودند که با دستاوردهای غرب مخالفت می‌‌کردند چون دغدغه هویت اسلامی را داشتند و افرادی بودند که به دنبال تفکر غربی بودند چون دغدغه پیشرفت را داشتند، اگر بخواهیم یکی از دستاوردهای ولایت فقیه را در انقلابمان بیان کنیم حل چالش پیشرفت و هویت اسلامی است. 

وی خاطرنشان کرد: بیان رهبر معظم انقلاب برای تدوین الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت در همین راستا قابل تحلیل است، بدون تکیه بر ولایت فقیه نه انقلاب اسلامی شکل می‌گرفت و نه پیروز می‌شد و نه استمرار و رشد پیدا می‌کرد، نقش ولایت فقیه در حفظ دستاورد انقلاب و قبل از آن پیروزی انقلاب بسیار عظیم بوده و قابل تصور نیست.

 عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: اگر کسی مانند امام (ره) زمامداری انقلاب را بر عهده نمی‌گرفت و اگر بعد از ایشان رهبر معظم انقلاب این مسیر نورانی را به درستی طی نمی‌کردند و با آن هوشمندی خودشان در حفظ انقلاب اسلامی تلاش نمی‌کردند، قطعاً امروز وضعیت متفاوتی داشتیم.

وی با بیان اینکه خلق، پیروزی و استمرار انقلاب مدیون ولایت فقیه بوده است، گفت: ما در انقلاب اسلامی سه شعار اصلی داشتیم یعنی «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی»؛ این سه شعار که از دل اسلام برخاسته سه شعار اصلی و مهمی است که بعد از ۴۰ سال هنوز هم دفاع گفتمانی و مواضع گفتمانی ما در این سه شعار قرار دارد، آن نهادی که پای این سه شعار ایستاد و از آن به جد دفاع کرد «ولایت فقیه» بود.

ذوعلم همچنین گفت: گاهی دولت‌ها تا مرز کوتاه آمدن از استقلال کشور پیش رفتند، یا برخی دولت‌ها تا مرز از دست دادن آزادی پیش رفتند اما آن نهادی که ایستاد و از هر سه عنصر این شعار کوتاه نیامد ولایت فقیه بود. امروز گفتمان ولایت فقیه در برابر گفتمان سلطه قرار دارد، حاکمیت جامعه باید بر اساس علم و عدالت قرار داشته باشد، قدرت از نظر ولایت فقیه باید خادم جامعه باشد و باید به استقرار عدالت و برابری و پیشرفت و رشد کشور کمک کند، این عصاره ولایت فقیه است اما نظام سلطه اعتقاد دارد علم باید در خدمت استثمار، سلطه‌گری و استعمار قرار گیرد.

وی با اشاره به نقش ولایت فقیه در رشد عقلانی جامعه، تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب و امام خمینی (ره) گفتمانی را مطرح کرد که در کشور ما بی‌سابقه بود اینکه امام فرمود میزان رأی ملت است یا اینکه امام فرمود همه اقشار جامعه باید دست به دست هم دهند تا جامعه پیشرفت کند یا اینکه امام از وحدت حوزه و دانشگاه سخن گفتند همگی گفتمان‌های مهمی در رشد عقلانی جامعه بود، یا مردم‌سالاری دینی که رهبر معظم انقلاب آن را مطرح کردند بیان دیگری از نقش مردم در حاکمیت و سرنوشت جامعه بود یا تحول در علوم انسانی یا جنبش نرم‌افزاری از دیگر مواردی است که رهبر معظم انقلاب همواره روی آن تأکید داشتند و آن را مطرح کردند.

 عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه سخنانش یادآور شد: شخصیت والا و عمیق امام و همچنین شخصیت بسیار عمیق و حکیمانه رهبر معظم انقلاب برای ما روشن است اما آنچه باید روی آن تأکید داشته باشیم اینکه ولایت فقیه نهادی الهی، مردمی و سیاسی است البته توانمندی‌های شخصی که عهده‌دار مسئولیت خواهد شد، بسیار مهم است، اعتبار و حجت این نهاد به اشخاص نیست بلکه اعتبار آن به  حکم اسلام و قانون اساسی است.

وی با اشاره به چالش‌های ولایت فقیه به عنوان یک نهاد اسلامی – سیاسی در جامعه امروز، گفت: ارتجاع و اسلام آمریکایی اولین چالش ولایت فقیه به عنوان یک نهاد اسلامی – سیاسی است، روشنفکری غرب‌گرا نیز دومین چالش این نهاد است، امروز روشنفکری جامعه به دو بخش روشنفکری انقلابی و روشنفکری غرب‌گرا تقسیم می‌‌شود، آن روشنفکری انقلابی به لطف خدا بسیار پیشرفت کرده اما آن جریان روشنفکری غرب‌گرا به شدت توسط دستگاه‌های به ظاهر علمی غرب حمایت می‌شود.

ذوعلم ادامه داد: سومین چالش ولایت فقیه به عنوان یک نهاد اسلامی – سیاسی «نظام بروکراسی بازمانده از دوره شکل‌گیری دولت مدرن» است که مانند اختاپوس چنگ و دندان خودش را وارد کشور کرده و مانع تحول انقلاب در دستگاه‌ها می‌شود که این بروکراسی فقط در قوه مجریه نیست بلکه در قوه مقننه، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها نیز وجود دارد، در دانشگاه‌ها و نهادهای دیگر هم هست و همچنان مقاومت می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه  ما نهاد ولایت فقیه را نهاد نیابت از امام عصر می‌دانیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم جامعه ما در مقطع ۴۰ سالگی انقلاب چالش نظام بروکراسی بازمانده از دوره شکل‌گیری دولت مدرن را به درستی تشخیص دهد و بتواند راه نورانی و پربرکتی که امام خمینی (ره) پایه‌گذار آن بودند را روز به روز ریشه‌یابی عمیق‌تری انجام دهد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *